שיעורים פרטיים בתקופת הקורונה

כולנו כבר מעבר לשנה וחצי בתקופת הקורונה, ועדיין לא נראה הסוף.

מעבר לכך, ככל הנראה שלא תהיה חזרה מלאה אחורה, לימים שלפני תקופת הקורונה; ככל הנראה עוד נמשיך לראות עבודה מרובה מרחוק/מהבית, וגם נראה לימודים פורמליים מקוונים, ושיעורים פרטיים מקוונים.

 

תקופת הקורונה הביאה איתה שינויים עצומים באינסוף תחומים בחיים היום-יומיים של כולנו, ואחד מהתחומים האלה הוא תחום השיעורים הפרטיים.

השינוי מתבטא בכמה פרמטרים:

1.     ביקושים: חלה עלייה עצומה בביקוש לשיעורים פרטיים בכל המקצועות ובכל שכבות הגיל, בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, בבתי הספר התיכוניים וכן באקדמיה, באוניברסיטאות ובמכללות.

הסיבה היא כמובן שהלימודים עברו להיות לימודים מהבית, ומטבע הדברים, הלימוד מרחוק הוא קשה הרבה יותר, ולכן הביקוש לשיעורים פרטיים צמח משמעותית בתקופה הזאת.

 

2.     היצע: עוד מורים פרטיים התווספו לשוק: מאז תקופת הקורונה, בעקבות השינוי העצום שחל במשק, בעקבות כמויות של אנשים שנפלטו משוק העבודה הסטנדרטי, הוגדרו סטנדרטים חדשים והרבה מאד אנשים פנו להוראה פרטית מקוונת.

 

3.     צורת השיעורים הפרטיים: למרות שעדיין יש שיעורים פרונטליים, תחום השיעורים מרחוק, כמו כל תחומי העבודה מרחוק, התפתח מאד;

צצו כלים ועזרים רבים בשוק, התפתחה מודעות, התפתחה מיומנות ושיעורים פרטיים מרחוק נהפכו נורמטיביים לגמרי.

 

לשיעורים מרחוק (בזום ו/או בפלטפורמות אחרות) יש יתרונות עצומים על פני שיעורים פרונטליים, וכמובן שגם חסרונות, אבל היתרונות ברורים - המרחק הגיאוגרפי/הפיזי בין המורה לתלמיד כבר לא מהווה פקטור, לא צריך לחשוב על הגעה, על חניה, על פקקים, אפשר לעשות שיעורים קצרים יותר, או לקחת הפסקות בין השיעורים או תוך כדי השיעורים, אפשר להספיק הרבה יותר שיעורים מאשר לו היינו צריכים להגיע ממקום למקום, אפשר לקבוע שיעורים פרטיים בהתראה קצרה, או אפילו מעכשיו לעכשיו, ומבלי לחשוב על כל מה שמסביב, אפשר לקבוע שיעורים פרטיים גם לשעות קיצוניות ועוד יתרונות רבים.

 

החסרונות גם הם קיימים וברורים: הלימוד נעשה יותר מאתגר, גם עבור המורה הפרטי וגם עבור התלמיד, למידה מרחוק מרובה, טומנת בחובה ישבנות ומחייבת התמודדות עם הנושא הזה, חסר המפגש הבין-אישי, הלימודים נעשו אינסטרומנטליים מדי, וקשה יותר ליצור קשר בין התלמיד למורה ועוד חסרונות, שרלבנטיים גם למורה וגם לתלמיד.

 

למרות הכל אבל, לפי כל המומחים, הקורונה כאן כדי להישאר, לפחות לעוד פרק זמן לא מצומצם, ויחד איתה, גם הדפוסים החדשים שהיא הביאה איתה, בתחום השיעורים הפרטיים ובכלל, וככל שנדע לנצל גם את היתרונות שהתקופה הזאת מביאה, ולא רק להצר על החסרונות - ייטב לכולנו.

 

לימודים פוריים והכי חשוב - בריאות איתנה לכולנו!!

צור קשר עם מנהל האתר