שלבים בשיעור הפרטי - מצד התלמיד

לפני השיעור:

כאשר יוצרים קשר לראשונה עם מורה, מאד חשוב לדעת בדיוק מה מצפים ממנו; מאד חשוב להגדיר לכם-עצמכם בדיוק מה חסר לכם, ועל אילו חוסרים המורה אמור לכסות.

הדברים שאכתוב כאן, די דומים ומקבילים למאמר הקודם בנושא שלבים בשיעור הפרטי מצידו של המורה;

 

כיוון שאתם, התלמידים, יוצרים קשר עם מורה פרטי, חשוב מאד שתגדירו, קודם כל לעצמכם, ואח"כ למורה- מה בדיוק אתם מצפים ממנו; חשוב מאד שהצפיות האלו תהיינה ריאליות; לעיתים תלמידים מגיעים למצב כזה שהם 2-3 ימים לפני מבחן, וחצי מהמחומר הנדרש הם לא יודעים, נניח שהתלמיד גם עובד, וגם נמצא במהלך סמסטר, ובכלל, חי את החיים, וצריך לעשות את הבלתי אפשרי- להשלים חומר של חצי סמסטר, בכמה ימים. קל וחומר כאשר מדובר במקצועות קשים כמו מתמטיקה, פיסיקה וכו'.

אינטנסיביים ככל שיהיו הימים האלה, קשה מאד להאמין שניתן לסגור פערים כל כך עמוקים בזמן כל כך קצר; המוח צריך לנוח, לעבד את החומרים, להיות נכון ומוכן להוסיף עוד חומרים, שלעיתים קרובות מבוססות על החומרים הקודמים; התלמיד צריך להסתכל למציאות בעיניים ולהגדיר מה הוא מצפה במסגרת הזמן והמשאבים שיש לו;

 

אם יש דברים חריגים, או לא טיפוסיים, חשוב מאד ליידע על כך את המורה; גם כדי שהוא יכין את עצמו בצורה האופטימלית למפגש, וגם כדי שהשיעור יהיה אפקטיבי והשקעת הכסף והזמן לא תהיה לשווא.

מאד חשוב לברר ולוודא עם המורה שהוא מכיר את החומרים, שהוא יודע להעביר אותם; חשוב לחתור לכך שהמורה יביט בתכנים הרלבנטיים עוד לפני המפגש.

 

עוד חשוב להבין ולהפנים, שכאשר הולכים למורה פרטי, הלכה למעשה אתם הולכים לעבוד; אתם הולכים להתמודד עם חומרים לא מוכרים, ובזמן קצוב, קצר ולעיתים אף יקר, אתם הולכים להטמיע הרבה הרבה תוכן; חשוב שתוודאו שיש לכם גם מספיק זמן לתרגל בעצמכם, לחזור על החומר, לשנן אותו ולהטמיע, כי בסופו של דבר, במבחן, זה אתם עצמכם ולא אף מורה.

 

בעת השיעור חשוב לפרוש את כל הנדרש, וחשוב להגדיר עם המורה על מה בדיוק אתם הולכים לדבר. לכל מורה יש את הסגנון שלו והקצב שלו, ההיגיון שלו והדרך שלו להעביר מסרים; חשוב לתת למורה את החופש לעבוד בסגנון שלו, אך כל הזמן לזכור שבסופו של דבר, הוא צריך להתיישר עם החומרים שיש לכם בבית ספר, או באקדמיה; אל תהססו לסמן לו מידי פעם שעליו בסופו של דבר להגיע אליכם ולא "לפרוש כנפיים" יותר מידי.

 

אם המורה בסדר עם זה, תבקשו ממנו שישלח אתכם הביתה עם תרגילים, ואם אפשר גם תשובות- בכלל מומלץ מאד. אם יצרתם דינמיקה טובה עם המורה, תבררו אם זה בסדר גם מידי פעם לשאול שאלות קצרות, אם משהו לא מובן. לא מן הנמנע שכחלק מתודעת שירות, ואם באמת נוצרה כימיה טובה, הוא ישמח לשתף פעולה.

 

והכי חשוב- לא משנים העומס והפערים שיש- אל תשכחו שזה רק לימודים, בסה"כ, ואל תילחצו :)

 

שתהיה לכולנו שנת לימודים מוצלחת!

צור קשר עם מנהל האתר